Mean Well MPM-30-12ST MPM AC/DC PSU 12V DC 2.5A medical grade low idle power
MPN
MPM-30-12ST
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well MPM-30-12ST is a PCB-mounted AC/DC power supply unit that delivers 12 V DC at 2.5 A, suited for compact designs. It features solder lugs for secure connections and is commonly used in electronic equipment requiring reliable power conversion. Typical applications include use in industrial automation and telecommunication systems where stable DC power is crucial.
Number of Outputs 1
Output Voltage 12V DC
Output Current 2.5A
Mounting Type PCB
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 91 x 39.5 x 28.5 mm
Efficiency to 90%
Height 28.5mm
Input frequency 47-63Hz
Input Voltage 264V AC
Insulation Voltage 4000V AC
Length 91mm
Max. output current 2.5A
Min. input voltage 80V AC
Misc Attribute 2 Pulsed
Misc Attribute 3 1
Operating temperature (max.) 85°C
Operating temperature (min.) -40°C
Protection Class II
Residual ripple 120 mVp-p
Tolerance (output voltage) ±2,0%
Type AC/DC PSU (print)
Weight 120g
Width 39.5mm