Good secret company
Not everything is easily sourccd and Rapid makes the process easy. I am thankful that they exist.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £5.56 |
Kraftform Plus screwdrivers enable a higher transfer of force with less effort, even in intensive use. In addition, the safety issue, always a top priority at Wera, is very much in focus for series 100 VDE screwdrivers. The quality of the blades exceeds current standards with regard to hardness and torque strength. Every tool is tested individually for dielectric strength under a load of 10,000 volts so as to ensure safe working with loads up to 1000 volts.
| Length | 161mm |
|---|---|
| ESD Safe | No |
| Tip Type | Slotted |
| Tip Size | 2.5mm |
| VDE/1000V Approved | Yes |
| Antimagnetic | false |
| Blade Diameter | 2.5mm |
| Blade Thickness | 0.4mm |
| Blade Width | 2.5mm |
| Bulged blade | false |
| Clamp feature | false |
| Grip design | 2-components |
| Height | 26mm |
| Height Safe | No |
| Insulated | true |
| Low spark model | false |
| Model | Straight |
| Non Sparking | No |
| Precision model | true |
| Square drive/hexagon drive | None |
| Square drive/hexagon drive over the whole blade | false |
| Type | 160 i 0.4 x 2.5 x 80 mm |
| Weight | 26g |
| Width | 26mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InNot everything is easily sourccd and Rapid makes the process easy. I am thankful that they exist.