TDK-Lambda KWS10A-24 KWS-A Series AC/DC PSU 24V 0.5A 12W Wide Temp Range
MPN
KWS10A-24
Brand
TDK-Lambda
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Japan
View Full Product Range (13)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 11 days
The TDK-Lambda KWS10A-24 is an AC/DC power supply unit providing 24 V output at 0.5 A with a total power of 12 W. It is designed for PCB mounting, equipped with solder lugs for easy installation. This power supply is typically used in electronic systems requiring reliable power in a compact form, such as industrial and commercial applications.
Number of Outputs 1
Output Power Max 12W
Output Voltage 24V
Output Current 500mA
Mounting Type PCB
Cooling Convection
Dimensions (L x W x H) 38.1 x 25.4 x 21.5 mm
Height 21.5mm
Input Single-phase
Input Voltage 265V AC
Input Voltage Range[AC] / Vac 85 to 265
Input Voltage Range[DC] / Vdc 120 to 370
Length 38.1mm
Max. output current 0.5A
Min. input voltage 85V AC
Operating temperature (max.) 85°C
Operating temperature (min.) -10°C
Output Power / W 12
Output Voltage Range[DC] / Vdc Fixed
Package / Mounting PCB mount
Protection Class II
Rated Output Voltage[DC] / Vdc 24
Series KWS-A
SPEC ADDED KWS-A,PCB mount-Single-phase, Convection, 85 to 265 AC,,Fixed Vdc
Type AC/DC PSU (print)
Weight 35g
Width 25.4mm