TDK-Lambda KMS30A-15 KMS-A AC/DC PSU 30W 15V 2A Medical Grade Power Supply
MPN
KMS30A-15
Brand
TDK-Lambda
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (13)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 11 days
The TDK-Lambda KMS30A-15 is a 15 V, 2 A, 30 W AC/DC printed circuit board power supply unit. This PSU is designed for PCB mounting and features solder lugs for easy installation. It is ideal for efficient power conversion in electronic devices and industrial equipment.
Number of Outputs 1
Output Power Max 30W
Output Voltage 15V
Output Current 2A
Mounting Type PCB
Cooling Convection
Dimensions (L x W x H) 64 x 45 x 23.5 mm
Feature Medical certification 2MOPP
Height 23.5mm
Input Single-phase
Input Voltage Range[AC] / Vac 90 to 264
Input Voltage Range[DC] / Vdc 120 to 370
Length 64mm
Max. output current 2A
Operating temperature (max.) 80°C
Operating temperature (min.) -40°C
Option Class II input
Output Power / W 30
Output Voltage Range[DC] / Vdc Fixed
Package / Mounting PCB mount
Protection Class II
Rated Output Voltage[DC] / Vdc 15
Series KMS-A
SPEC ADDED KMS-A,PCB mount-Single-phase, Convection, 90 to 264 AC,Class II input,Fixed Vdc
Type AC/DC PSU (print)
Weight 130g
Width 45mm