Sealey START560 Starter/Charger 560/90Amp 12/24V 230V
MPN
START560
Model NoSTART560
Nett Weight:20.20Kg
Output:12/24V
Output Charge Peak(EN):95A(65A)
Output Start Peak(EN):560A(360A)
Battery Range:50-1000Ah
Input Charge:11.5A
Input Start:44A
Charging Rates:6
Supply:230V
Polarity Protection:Fuse (2 x 110A)
Note:Performance dependent on connection to an adequate, good clean electric supply.
Type Jump Starter/Power Pack
Output 560A