RECOM R-78HB6.5-0.5L DC/DC converter 500 mA
MPN
R-78HB6.5-0.5L
Brand
Recom
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1 in stock, despatched in 4 working days
Capable of delivering a steady 500 mA output with an impressive conversion efficiency of up to 97%, this compact module is perfect for a variety of applications, from industrial automation to consumer electronics. Its wide input voltage range (up to 32V) and robust design (with built-in thermal protection and low ripple voltage) ensure reliable operation even in challenging conditions
Output Voltage 6.5V DC
Input Voltage Range 72
Output Current 500mA
Dim (L x W x H) 11.5 x 8.5 x 17.5 mm
Enclosure SIP 3
Height 17.5mm
Length 11.5mm
Max. output current 500mA
Min. input voltage 9V
Number of Outputs 1
Type Converter
Width 8.5mm