RECOM R-78AA6.5-0.5SMD DC/DC converter 11 500 mA
Image Representative of Range
MPN
R-78AA6.5-0.5SMD
66 in stock, despatched in 4 working days
RECOM R-78AA6.5-0.5SMD! Designed to provide a steady 6.5V output at an impressive 500mA, this converter seamlessly converts a wide input range of 7-32V while ensuring maximum efficiency and minimal heat generation. Its SMD package allows for easy integration into your PCB design, saving you both space and time
Output Voltage 11
Input Voltage Range 32V
Output Current 500mA
Dim (L x W x H) 15.3 x 9.6 x 8.8 mm
Enclosure SMD 10
Height 8.8mm
Length 15.3mm
Max. output current 500mA
Min. input voltage 8V
Number of Outputs 1
Type Converter
Width 9.6mm