Mean Well SCW20C-15 SCW20-series DC/DC converter 1.333A 20W 1 output
MPN
SCW20C-15
View Full Product Range (9)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
5 in stock, despatched in 4 working days
The Mean Well SCW20C-15 is a DC/DC converter module providing a single output of 1.333 A at 20 W. It is commonly used in applications requiring efficient power conversion and reliable voltage regulation. This module is suitable for industrial systems requiring stable direct current supply.
Output Voltage 15V DC
Input Voltage Range 75V DC
Power Rating 20W
Output Current 1.33A
Connection Pins
Dim (L x W x H) 31.8 x 20.3 x 12.2 mm
Efficiency (max.) 89%
Height 12.2mm
Insulation Voltage 1500V DC
Length 31.8mm
Max. output current 1.333A
Min. input voltage 36V DC
Number of Outputs 1
Operating temperature (max.) +80°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 20W
Weight 18.5g
Width 20.3mm