Mean Well SCW20B-15 SCW20-series DC/DC converter 1.333A 20W 1 output
MPN
SCW20B-15
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well SCW20B-15 is a DC/DC converter module with a single output, delivering 1.333 A and 20 W. It is commonly used in applications requiring voltage conversion with a consistent direct current supply. This module is ideal for electronic devices and systems that need efficient power management.
Output Voltage 15V DC
Input Voltage Range 36V DC
Power Rating 20W
Output Current 1.33A
Connection Pins
Dim (L x W x H) 31.8 x 20.3 x 12.2 mm
Efficiency (max.) 88%
Height 12.2mm
Insulation Voltage 1500V DC
Length 31.8mm
Max. output current 1.333A
Min. input voltage 18V DC
Number of Outputs 1
Operating temperature (max.) +80°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 20W
Weight 18.5g
Width 20.3mm