Mean Well NGE18E12-P1J Mains PSU fixed voltage 18W DC LPS compatible
MPN
NGE18E12-P1J
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well NGE18E12-P1J is a mains power supply unit with a fixed voltage output designed for stabilised power applications. It offers an output power of 18 W and comes with a Euro plug, making it suitable for use in European electrical systems. Typical applications include powering electronic devices that require a steady 12 V output, such as consumer electronics or small appliances.
Type Mains PSU (fixed voltage)
Output Voltage 12V DC
Cable Length 150cm
Connection Euro plug
Dim (L x W x H) 48.0 x 28.0 x 55.0 mm
Height 55.0mm
Input Voltage 370V
IP Rating IP21
Length 48.0mm
MTBF 1282800h
Number of Outputs 1
Operating temperature (max.) 70°C
Operating temperature (min.) -30°C
Output 5.5/2.1 coaxial connector
Power 18W
Weight 127.0g
Width 28.0mm