Mean Well MPM-30-24ST AC/DC PSU 24V DC 1.3A medical grade low power
MPN
MPM-30-24ST
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well MPM-30-24ST is an AC/DC printed circuit board power supply unit that delivers a 24 V DC output with a current rating of 1.3 A. It features a PCB mount design with solder lugs for easy integration into various circuits. Typical applications include powering small electronic devices and components on circuit boards.
Number of Outputs 1
Output Voltage 24V DC
Output Current 1.3A
Mounting Type PCB
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 91 x 39.5 x 28.5 mm
Efficiency to 90%
Height 28.5mm
Input frequency 47-63Hz
Input Voltage 264V AC
Insulation Voltage 4000V AC
Length 91mm
Max. output current 1.3A
Min. input voltage 80V AC
Misc Attribute 2 Pulsed
Misc Attribute 3 1
Operating temperature (max.) 85°C
Operating temperature (min.) -40°C
Protection Class II
Residual ripple 200 mVp-p
Tolerance (output voltage) ±2,0%
Type AC/DC PSU (print)
Weight 120g
Width 39.5mm