Mean Well HLG-600H-24A LED driver 600W 25A 24V surge protection IP65
Image Representative of Range
MPN
HLG-600H-24A
Country of Origin
Taiwan
The Mean Well HLG-600H-24A is a robust LED driver featuring both constant voltage and constant current outputs, providing 600 W at 24 V DC with a current rating of 25 A. It includes a power factor correction (PFC) circuit, adjustable settings, and surge protection. This driver is ideal for powering LED strips and other LED applications requiring reliable and efficient power delivery.
Type LED driver
Output Voltage 24V DC
Max Output Power 600W
Output Current 25A
Input Voltage 305V AC
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 48.50 x 280.00 x 144.00 mm
Height 144.00mm
IP Rating IP65
Length 48.50mm
Max. output current 25A
Min. input voltage 90V AC
Misc Attribute Synchronised
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Weight 3900.00g
Width 280.00mm