Mean Well ELG-150-C1750DA-3Y ELG LED driver 105W 1750mA 43-86V dimmable
MPN
ELG-150-C1750DA-3Y
China
View Full Product Range (11)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well ELG-150-C1750DA-3Y is an LED driver delivering a constant current of 1750 mA with a power rating of 105 W and a voltage range of 43 - 86 V DC. It features dimmability via DALI, PFC circuit, and surge protection, making it suitable for outdoor applications, flammable surfaces, and furniture. This driver is ideal for powering LED strips and other low-voltage LED installations.
Type LED driver
Output Voltage 43V DC
Max Output Power 105W
Output Current 1.75A
Input Voltage 100 to 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 219 x 63 x 35.5 mm
Height 35.5mm
IP Rating IP67
Length 219mm
Max. output current 1750mA
Max. temperature +90°C
Min. temperature -40°C
Misc Attribute 1 Constant current
Misc Attribute 2 Pulsed
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Test mark CE, CB, MM, SELV, UL, ENEC
Weight 950g
Width 63mm