Mean Well ELG-150-C1400DA-3Y ELG series LED driver 105W 1400mA 54-107V dimmable
MPN
ELG-150-C1400DA-3Y
The Mean Well ELG-150-C1400DA-3Y is a constant current LED driver that delivers 105 W and operates at 1400 mA with a voltage range of 54 - 107 V DC, suitable for outdoor use. It features dimmable capabilities, surge protection, an integrated PFC circuit, and is approved for flammable surfaces and furniture applications. Typical uses include powering LED lighting installations for residential and commercial settings, providing reliable performance even in rigorous environments.
Type LED driver
Output Voltage 54V DC
Max Output Power 105W
Output Current 1.4A
Input Voltage 100 to 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 219 x 63 x 35.5 mm
Height 35.5mm
IP Rating IP67
Length 219mm
Max. output current 1400mA
Max. temperature +90°C
Min. temperature -40°C
Number of Outputs 1
Test mark CE, CB, MM, SELV, UL, ENEC
Weight 950g
Width 63mm