HN Power SIM1-1203-SIL4 DC/DC Converter 12V DC In, 3V DC Out 300mA
Image Representative of Range
MPN
SIM1-1203-SIL4
Brand
HN Power
EAN-13
Order Code
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
18 in stock, despatched in 4 working days
This HN Power SIM1 series high-efficiency switching regulator has an output of 3V DC and is supplied in a SIL4 package.
  • Connection : Solder pins
  • Max. output current: 300mA
  • No. of outputs: 1 x
  • Nominal voltage: 12V DC
  • Output voltage: 3V DC
  • Power: 1W
  • Type: SIM1-1203-SIL4
  • Dimensions 11.3 x 6 x 15mm
Power Rating 1W
Dimension 11.3 x 6 x 15mm
Dimensions 11.3 x 6 x 15mm