Faithfull FAISCT60 T-Bar Clamp 1520mm (60in) Capacity
MPN
FAISCT60
Brand
Faithfull
EAN-13
Order Code
Country of Origin
India
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
5 in stock, despatched in 2 working daysBack-order availability date - 16/05/2026
Faithfull robust clamp for heavy-duty applications with the option of fitting to a workbench.
The high-grade spring steel mainscrew incorporates an Acme thread for wear resistance.
The entire clamp is protected by a rust-resistant powder coating.
Length: 1680mm.
Capacity: 1520mm (60in)
Type Clamp
Capacity 910mm (36in)
Length 1070mm