WCED WPRC40CSP IP65, Type A 40A C Curve RCBO EV Unit + Surge Protection
MPN
WPRC40CSP
Brand
WCED
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
39 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 3 days
A Weatherproof IP65, Type A, 40A, C Curve, 30mA RCBO EV Protection Unit + Surge Protection
A-Type High Immunity
6-40A Current
30mA AC Earth Leakage
IP65 Weatherproof
Ideal for EV circuit protection in outdoor locations.
Product DescriptionWCED WPRC40CSP IP65 Type A 40A C Curve RCBO EV Unit + Surge Protection
Supplier CodeWPRC40CSP
Product TypeEV RCBO + SPD Connection Unit
Incoming Supply Rating40A
MCB IncludedYes - RCBO
RCBO/RCCB IncludedType A 40A RCBO
Surge Protection Included2-pole 20kA/40kA Type 2
ColourLight Grey
Weight1.1kg
Dimensions (H x W x D)205 x 140 x 95mm
Voltage Rating230V
MaterialPlastic
IP RatingIP65
Number of ways4
Type C Curve
RCBO Included Yes
Current Rating 40A
Incoming Supply 230V