Vishay T93YB101KT20 T93YB String potentiometer linear 0.5W 0.1kΩ 1pc Trimmer
MPN
T93YB101KT20
Brand
Vishay
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Czech Republic
View Full Product Range (18)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
510 available to back orderBack-order availability date - 22/05/2026
Type vertical
Connection THT
Content 1
CS 5.08mm
Dimensions (L x W x H) 9.7 x 5 x 9.8 mm
Height 9.8mm
Length 9.7mm
Max. temperature +155°C
Min. temperature -55°C
Operating temperature (max.) 155°C
Operating temperature (min.) -55°C
Operation type top
Power Rating 0.5W
Product Type String potentiometer
Resistance 0.1kO
Resistance characteristic linear
Temperature Coefficient 100ppm/°C
Tolerance ± 0.1%
Width 5mm