Vishay 16CTQ060 Schottky Diode 16A 60V TO220
MPN
16CTQ060
Brand
Vishay
Order Code
Country of Origin
USA
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
122 in stock, despatched in 4 working days
A 16A 60V Schottky rectifier diode in a TO-220 package. Ideal for fast digital circuits and microwave systems.
  • Low forward voltage drop
  • Fast switching times
Max Forward Current 850A
Peak Reverse Voltage 60V
Operating Temperature 175°C