Vigortronix VTX-214-010-207 10W Miniature SMPS AC-DC Converter 7.5V
MPN
VTX-214-010-207
China
Discontinued
The Vigortronix VTX-214-010-207 is an AC-DC 10W Single Output Miniature Switched Mode Power Supply (SMPS) that has been designed for applications where space is limited, thanks to the encapsulated design of the module which boasts over power, over current and short circuit protection.
This very small 7.5V DC, 70g PCB mounted SMPS is not only cost-effective, but also boasts a host of features, such as 3600Vrms primary to secondary isolation, low standby power (<0.3W), -25°C to +50°C operating temperature (full load), low ripple and noise and >75% efficiency.
  • Input 90 to 265V AC, 47 to 63Hz (100 to 370V DC)
  • Miniature size
  • Single 10W regulated output (4-pin)
  • Low standby power <0.3W
  • Dimensions 45.5(L) x 30(W) x 24(H)mm
  • Supplied with a voltage output of 7.5V DC
  • Manufacturer's part: Vigortronix VTX-214-010-207
Output Power Max 10W
Output Voltage 7.5V
Output Current 1333mA
Dimensions (LxWxH) 30x45.5x24mm
Efficiency 75%
Input Voltage 90 to 264V
Isolation Voltage (AC) 4200V