Tiger Power Supplies TP1004-INT 12V DC 1A 12W UK EU USA AU power supply 2.1mm
MPN
TP1004-INT
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
391 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 6 months
Tiger Power Supplies TP1004, 12VDC, 1A, 12W power supply has a 100-240V AC input. It comes complete with four interchangeable UK, European, USA and Australian AC Input pins as standard. The PSU provides a single voltage regulated output and is fitted with a 1.5m captive lead with a 2.1 x 5.5 x 12mm female, centre positive DC, right-angle connector.
  • Input Voltage: 100VAC to 240VAC (90VAC to 264VAC max.)
  • Maximum Power: 12W
  • Output Voltage: 12V DC
  • 4 Interchangeable AC pin connectors
  • Compact Miniature Design
  • Short circuit, over voltage and over current protection
  • Energy Efficiency Level VI
  • High MTBF
  • Safety Specifications: Approved to EN62368-1, including UKCA, CE, UL, SAA, C-Tick
Type Multi-Head Power Adapter
Output Voltage 12V DC
Output Current 1A
AC Input Plug Nationality AUS, Euro, UK, USA
Cord Length 1.5m
Dimensions 59 x 40.9 x 32mm
Output Voltage (DC) 12V
Plug Type 2.1 x 5.5 x 12mm female, right-angle
Power Rating 1.2W
Supply Voltage Range 100 to 240V AC