Vigortronix VTX-126-075-250 Chassis Transformer 230V 75VA 50V+50V
MPN
VTX-126-075-250
United Kingdom
View Full Product Range (37)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1 in stock, despatched same dayAdditional 2 due on 18/06/2026
A comprehensive range of chassis mounting transformers with single (230V) primary windings suitable for 50/60Hz operations and twin secondary windings suitable for connecting in series, parallel or centre tap, giving a wide range of output voltage and current combinations.
Type Chassis
Primary Voltages 230V
Secondary Voltages 2 x 50V
Power Rating 75VA
Height 75mm
Length 89mm
Width 65mm