Vigortronix VTX-126-075-220 Chassis Transformer 230V 75VA 20V+20V
Image Representative of Range
MPN
VTX-126-075-220
United Kingdom
View Full Product Range (37)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 28/05/2026
A comprehensive range of chassis mounting transformers with single (230V) primary windings suitable for 50/60Hz operations and twin secondary windings suitable for connecting in series, parallel or centre tap, giving a wide range of output voltage and current combinations.
Type Chassis
Primary Voltages 230V
Secondary Voltages 2 x 20V
Power Rating 75VA
Height 75mm
Length 89mm
Width 65mm