Low Cost Transformer
Very good value component
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £10.33 |
| 25+ | £9.22 |
| 50+ | £8.47 |
| 100+ | £8.22 |
A comprehensive range of chassis mounting transformers with single (230V) primary windings suitable for 50/60Hz operations and twin secondary windings suitable for connecting in series, parallel or centre tap, giving a wide range of output voltage and current combinations.
| Type | Chassis |
|---|---|
| Primary Voltages | 230V |
| Secondary Voltages | 2 x 24V |
| Power Rating | 6VA |
| Height | 37mm |
| Length | 45mm |
| Width | 36mm |
| Weight | 0.17kg |
To use this facility please Sign In.
Sign InVery good value component