GREAT LEDS
These green Led's are truly awsome, even on green is very bright with a 9V battery and a series Resistor if you go to high with the resistor it can go dull, but a lovely led , Dont stare at it for long its very bright :-) by Geoff.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £0.711 |
| 100+ | £0.471 |
| 500+ | £0.394 |
| 1000+ | £0.367 |
High intensity pure green LED in a 5mm package featuring a blade cathode which acts as a heat sink to dissipate heat at high current levels. Suitable for automotive dashboard lighting and back lighting.
| LED Colour | Green |
|---|---|
| Dominant Wavelength | 525nm |
| Forward Current | 50mA |
| Lens Type | LED |
| Luminous Intensity | 30000mcd |
| Forward Voltage | 3.3V |
| Viewing Angle | 15° |
| Max Operating Temp | +80°C |
| Minimum Operating Temp | -30°C |
| Reverse Voltage | 5V |
| Size | 5mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InThese green Led's are truly awsome, even on green is very bright with a 9V battery and a series Resistor if you go to high with the resistor it can go dull, but a lovely led , Dont stare at it for long its very bright :-) by Geoff.
It's good