Q. will be running off of a 9v battery ( duracell ) what resistor will i need for this ( product code please thanks
A. Hi Jason. Thank you for your question. Your require a 136 ohm resistor - the best we can offer is a 130 ohm (62-0765).
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £0.337 |
| 100+ | £0.277 |
| 500+ | £0.196 |
| 1000+ | £0.148 |
This 5mm high intensity 14.4cd red LED is suitable for a wide variety of illumination and indication applications including small area illumination, back lighting and architectural lighting.
| LED Colour | Red |
|---|---|
| Dominant Wavelength | 625nm |
| Forward Current | 50mA |
| Lens Type | Water clear |
| Luminous Intensity | 14400mcd |
| Forward Voltage | 2.2V |
| Viewing Angle | 15° |
| Max Operating Temp | +85°C |
| Minimum Operating Temp | -30°C |
| Reverse Voltage | 5V |
| Size | 5mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. will be running off of a 9v battery ( duracell ) what resistor will i need for this ( product code please thanks
A. Hi Jason. Thank you for your question. Your require a 136 ohm resistor - the best we can offer is a 130 ohm (62-0765).