Q. Will the board take 230V between each track?
A. Hi Tony, thank you for your question. This board can be any voltage within reason, we suggest 50V max. We would not recommend using this for mains voltages for safety reasons.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £3.82 |
The Universal PCB Strip Grid HP 90 x 50 x 1.6mm Grid Pitch 5.08mm is a copper-coated strip manufactured using a hard-paper material and a 1.6mm thickness.
| Type | Prototyping PCB |
|---|---|
| Hole Pitch | 5.08mm |
| Length | 90mm |
| Thickness | 1.6mm |
| Width | 50mm |
| Base Material | Hard paper with copper plating |
| Number of Rows | 10 |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. Will the board take 230V between each track?
A. Hi Tony, thank you for your question. This board can be any voltage within reason, we suggest 50V max. We would not recommend using this for mains voltages for safety reasons.
Q. how many holes are on each track and row.
A. Hi Greg. Thank you for your question, 51-1078 has 350 holes (10 x 35).