TracoPower TMV 2-2409DHI DC/DC Converter 24V to ±9V Dual Output SIL7
MPN
TMV 2-2409DHI
Brand
TracoPower
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (19)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 11/06/2026
The TracoPower TMV 2-2409DHI is a DC/DC converter designed to convert 24 V DC to both 9 V DC and -9 V DC outputs. It features a power rating of 2 W and can provide up to 112 mA of current with dual outputs. Typical applications include powering electronic circuits and devices requiring isolated dual voltage supplies in industrial and commercial environments.
Input Voltage Range 26.4V DC
Output Current 112mA
Connection Solder pins
Dim (L x W x H) 19.5 x 13.4 x 7.1 mm
Efficiency (max.) 82%
Enclosure SIL 7
Height 7.1mm
Insulation Voltage 5200V DC
Length 19.5mm
Max. output current 112mA
Min. input voltage 21.6V DC
Misc Attribute 1 2-2409 TMV DHI
Nominal Voltage 24V DC
Number of Outputs 2
Operating temperature (max.) 80°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 2W
Type DC/DC converter (print)
Weight 2.4g
Width 13.4mm