TracoPower TIB 080-112EX Rail PSU 12V 6700mA 80W 1 Output DIN Mount
MPN
TIB 080-112EX
Brand
TracoPower
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (26)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 11/06/2026
The TracoPower TIB 080-112EX is a rail-mounted PSU offering a +12.0 V DC output with a current of 6700 mA and power of 80 W. It is suitable for industrial applications requiring a reliable and compact din rail power supply. This unit, with one output, is ideal for integration into control panels and automation systems.
Type Rail mounted PSU (DIN)
Output Voltage +12.0V DC
Output Current 6.7A
Number of Outputs 1
Power Rating 80W
Connection Screw terminal
Dim (L x W x H) 98.6 x 32.0 x 114.2 mm
Height 114.2mm
Input Voltage 100 - 240V AC
Input voltage (max.) 264V AC
Inputs 1 x
Length 98.6mm
Max. output current 6700mA
Max. temperature 70°C
Min. input voltage 85V AC
Min. operating temperature (derating) 60°C
Min. temperature -40°C
Operating temperature (max.) 70°C
Operating temperature (min.) -40°C
Phases 1
Weight 367g
Width 32.0mm