TracoPower THN 30-2415WI DC/DC Converter 24V 30W 1.25A Ultra-compact
MPN
THN 30-2415WI
Brand
TracoPower
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (19)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 11/06/2026
The TracoPower THN 30-2415WI is a DC/DC converter offering a single output of 24 V DC at 1.25 A with a power rating of 30 W. It is suitable for applications requiring reliable power conversion in compact and efficient form factors. Typical uses include industrial automation, communication systems, and instrumentation equipment.
Output Voltage 24V DC
Input Voltage Range 36V DC
Output Current 1.25A
Connection Solder pins
Dim (L x W x H) 25.4 x 25.4 x 20.32 mm
Efficiency (max.) 89%
Height 20.32mm
Insulation Voltage 1500V DC
Length 25.4mm
Max. output current 1.25A
Min. input voltage 9V DC
Nominal Voltage 24V DC
Number of Outputs 1
Operating temperature (max.) 80°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 30W
Type DC/DC converter (print)
Weight 16.5g
Width 25.4mm