TDK-Lambda KMS60A-15 KMS-A AC/DC PSU 15V 4A 60W Medical/Industrial Use
MPN
KMS60A-15
Available to back orderBack order, lead time 11 days
The TDK-Lambda KMS60A-15 is a 15 V, 4 A, 60 W AC/DC power supply unit ideal for printed circuit board mounting. Featuring solder lugs, it is well-suited for various electronic applications requiring reliable power conversion. This compact PSU is often used in industrial, telecommunications, and consumer electronics sectors.
Number of Outputs 1
Output Power Max 60W
Output Voltage 15V
Output Current 4A
Mounting Type PCB
Cooling Convection
Dimensions (L x W x H) 89 x 63.5 x 27 mm
Height 27mm
Input Voltage Range[DC] / Vdc 120 to 370
Length 89mm
Max. output current 4A
Operating temperature (max.) 80°C
Operating temperature (min.) -40°C
Protection Class II
Rated Output Voltage[DC] / Vdc 15
Weight 280g
Width 63.5mm