TDK-Lambda KMS15A-12 KMS-A AC/DC PSU 12V 1.25A 15W Medical Approved
MPN
KMS15A-12
Brand
TDK-Lambda
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (13)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 11 days
The TDK-Lambda KMS15A-12 is an AC/DC power supply unit capable of delivering 12 V at 1.25 A with a total output of 15 W. It is a PCB-mounted power supply featuring solder lugs for secure attachment. This compact power supply unit is ideal for a variety of circuit board applications, especially in industrial and electronic equipment needing reliable power solutions.
Number of Outputs 1
Output Power Max 15W
Output Voltage 12V
Output Current 1.25A
Mounting Type PCB
Cooling Convection
Dimensions (L x W x H) 52.5 x 27.5 x 23.5 mm
Feature Medical certification 2MOPP
Height 23.5mm
Input Single-phase
Input Voltage Range[AC] / Vac 90 to 264
Input Voltage Range[DC] / Vdc 120 to 370
Length 52.5mm
Max. output current 1.25A
Operating temperature (max.) 80°C
Operating temperature (min.) -40°C
Option Class II input
Output Power / W 15
Output Voltage Range[DC] / Vdc Fixed
Package / Mounting PCB mount
Protection Class II
Rated Output Voltage[DC] / Vdc 12
Series KMS-A
SPEC ADDED KMS-A,PCB mount-Single-phase, Convection, 90 to 264 AC,Class II input,Fixed Vdc
Type AC/DC PSU (print)
Weight 59g
Width 27.5mm