TDK-Lambda DPP120-24 DIN Rail Power Supply 120W 24V
MPN
DPP120-24-1
Brand
TDK-Lambda
48 in stock, despatched in 4 working days
At 64 x 125 x 124mm, TDK-Lambda's DPP120-24 DIN rail PSU is compact and offers a single 120W 24V DC 5A output from a universal 90 to 132 / 186 to 264V AC / 210 to 375V DC 1-phase input.
The power supply features a low ripple and noise of 50mV or less and are protected against over-current and over-voltage conditions. In addition the supplies meet EN55022 Class B EMI standards (radiated and conducted), are certified to UL/EN60950-1 specifications, are listed to UL508 and CE marked. Typical applications include industrial controls, factory automation and test and measurement.
  • Overcurrent protection
  • Overvoltage protection
  • Adjustable Output Voltage ±20 %
  • Connections Screw terminals
  • Dimensions 64(W) x 125(H) x 124(D)mm
  • Input voltage range 90 - 132 / 186 - 264V AC / 210 - 375V DC
  • Manufacturer part no. DPP120-24
  • Max. temperature +71°C
  • Min. temperature -25°C
  • Nominal input voltage 115V/AC, 230V/AC, 210 - 370V/DC
  • Number of outputs 1
  • Number of phases 1
  • Output current 5A
  • Output voltage 24V DC
  • PSU type Switched Mode
  • Power 120W
  • Specification DPP120-24
  • Temperature range -25°C up to +71°C
  • Type (manufacturer type) DPP120-24
  • Weight 920g
  • Safety and EMV as per CE, UL/cUL60950, UL508, NEC Class 2 (no DPP100), EN55011-B, EN55022-B
For more information on TDK-Lambda's DPP120-24 power supply, please see its datasheet.
Number of Outputs 1
Power Rating 120W
Output Power / W 120
Output Voltage Range[DC] / Vdc 22.5 to 28.5
Package / Mounting DIN rail
Rated Output Voltage[DC] / Vdc 24
Series DPP
SPEC ADDED DPP,DIN rail-Single-phase, Convection, 90 to 264 AC,,22.5 to 28.5 Vdc