Sunon SF23092A2092HST Axial Fan 230V AC 49.24 m³/h 92x92x25 mm
Image Representative of Range
MPN
SF23092A2092HST
Brand
Sunon
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
146 in stock, despatched in 4 working days
Sunon manufactures the SF23092A2092HST axial fan, notable for its 230 V AC operation and a volume flow rate of 49.24 m³/h. This fan features a compact design, measuring 92 x 92 x 25 mm, making it ideal for component cooling. It is commonly used in industrial environments where efficient and reliable cooling is essential.
Type Axial fan
Voltage 230 V (max)
Dimensions (L x W x H) 92 x 92 x 25 mm
Air Flow 49.24m³/h
Bearing Type Plain bearing
Noise 36dB
Power Rating 72mA
RPM 2250 U/min
Connection Type C CEE 7/16 plug 2.8mm
Height 25mm
Length 92mm
Max. operating voltage 230V
Max. temperature +70°C
Min. temperature -10°C
Width 92mm