Sealey PTB143011 Rollcab 11 Drawer 1430mm Heavy-Duty Black
MPN
PTB143011
Brand
Sealey
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
50 in stock, despatched in 2 working days
Heavy-duty welded steel construction for strength and durability. Textured powder coat finish, both solvent and rust resistant. Ball bearing drawer slides provide superior performance and carry heavier loads, double sets on large drawers. All drawers have full width sand blasted aluminium 'Lift & Latch' drawer pulls, making easy-access while preventing inadvertent opening when box is being moved. Tubular chrome plated exterior side handle. Non-slip drawer liners supplied for all drawers. Heavy-duty Ø125mm Mag style castors, four swivel with toe brakes and two fixed on rollcabs. Integral locking system locks all drawers with the turn of one key. Supplied with two keys. Supplied with 12mm PVC coated MDF worktop for use as a workbench when not used with a topchest. Use with Model No. PTB141507 Topchest or as a standalone unit.
  • Heavy-duty welded steel construction for strength and durability.
  • Textured powder coat finish, both solvent and rust resistant.
  • Tubular chrome plated exterior side handle.
  • Non-slip drawer liners supplied for all drawers.
  • Heavy-duty Ø125mm Mag style castors, four swivel with toe brakes and two fixed on rollcabs.
  • Integral locking system locks all drawers with the turn of one key.
  • Supplied with two keys.
  • Supplied with 12mm PVC coated MDF worktop for use as a workbench when not used with a topchest.
  • Use with Model No. PTB141507 Topchest or as a standalone unit.
  • Overall Size (W x D x H): 1430 x 460 x 1050mm.