Recom R-78B12-2.0 2.0A SIP3 Single Output Switching Regulator
MPN
R-78B12-2.0
Brand
Recom
Order Code
Country of Origin
Taiwan
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
3 in stock, despatched same dayContact us for additional stock
Recom R-78B12-2.0 2.0A SIP3 Single Output Switching Regulator - The R-78Bxx-2.0 series high efficiency switching regulators are ideally suited to replace 78xx linear regulators and are pin compatible. The efficiency of up to 96% means that very little energy is wasted as heat. Full power is available over a temperature range of -40°C up to 70°C without the need for heat sinks with their additional space and mounting costs.
A high input voltage of up to 32VDC and output voltages from 1.2V up to 15V, low ripple and noise figures and a short circuit input current of typically only 50mA round off the specifications of this versatile converter series.
  • R-78B12-2.0
  • Packaging Dimension (LxWxH): Tube 520.0 x 25.1 x 10.6mm
  • Packaging Quantity: 42pcs
  • Storage Temperature Range: -55°C to +125°C
  • Storage Humidity: non-condensing 95% RH max.