Recom 10003143 REC3-2405SRWZ/H4/A 3W DC/DC Converter 24V In 5V Out
MPN
REC3-2405SRWZ/H4/A
Order Code
Discontinued
This Recom REC3-2405SRWZ/H4/A is a 3W single output DC/DC Converter that has an isolation of 4kVDC (= '/H4'), making it suitable for medical applications and other sophisticated industrial applications.
  • 4:1 Input (xx =9-36V DC)
  • Grid pitch: 2.54mm
  • Insulation voltage: 4000V DC
  • Output current: 250mA
  • Power: 3W
  • Output voltage: 5V DC
  • Specification: DIP24
  • Efficiency up to 71-79%
  • Operating Temperature from -40°C to +85°C
  • Dimensions: 32(L) x 20.3(W)
  • Type: DC to DC Converter REC3-S Series
  • Manufacturer's part: REC3-2405SRWZ/H4/A
Output Voltage 5V
Input Voltage Range 24V
Power Rating 3W
Output Current 250mA
Mounting Style DIP-24
Number of Outputs 1
Temperature Range -40 to +85°C