Phihong PPL36W-240 Bench PSU 24V DC 1.50A 36W Fixed Voltage 1 piece
Image Representative of Range
MPN
PPL36W-240
7 in stock, despatched in 4 working days
The Phihong PPL36W-240 Bench PSU is a stabilised power supply with a fixed voltage of 24 V DC and a current output of 1.50 A, delivering up to 36 W of power. As a reliable mains adapter, it is suitable for use in applications requiring a steady power source, such as powering electronic devices or serving as a toy transformer. This product is favoured for its dependable performance and suitability for bench testing environments.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 90 - 264V AC
Output Voltage 24V DC
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Output Current 1.5A
Power Rating 36W
Cable Length 1.50m
Dimensions (L x W x H) 99 x 50 x 33 mm
Height 33mm
Input voltage (max.) 264V
Length 99mm
Max. output current 1.50A
Min. input voltage 90V
Width 50mm