Phihong PPL36W-050 Bench PSU Fixed Voltage 5V DC 5A 25W 1 piece
MPN
PPL36W-050
China
Discontinued
The Phihong PPL36W-050 is a fixed voltage power supply delivering 5 V DC at 5 A, suitable for stable and consistent power needs. This 25 W bench PSU is ideal for applications requiring a reliable mains adapter or power adapter in laboratory or hobbyist settings. Manufactured by Phihong, it is designed for various low-voltage electronics and small electronic projects.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 90 - 264V AC
Output Voltage 5V DC
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Output Current 5A
Power Rating 25W
Cable Length 1.50m
Dimensions (L x W x H) 99 x 50 x 33 mm
Height 33mm
Input voltage (max.) 264V
Length 99mm
Max. output current 5A
Min. input voltage 90V
Width 50mm