Phihong PPL36U-240 Bench PSU 24V DC 1.50A 36W Fixed Voltage 1 piece
Image Representative of Range
MPN
PPL36U-240
5 in stock, despatched in 4 working days
The Phihong PPL36U-240 is a stabilised PSU offering a fixed voltage of 24 V DC with a current of 1.50 A, delivering up to 36 W of power. As a bench power supply, it serves as a reliable mains adapter for various electronic applications. Typical uses include powering low voltage devices and testing equipment in laboratory settings.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 90 - 264V AC
Output Voltage 24V DC
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Output Current 1.5A
Power Rating 36W
Cable Length 1.50m
Dimensions (L x W x H) 100 x 50 x 33 mm
Height 33mm
Length 100mm
Max. output current 1.50A
Width 50mm