Phihong PPL18U-240 Bench PSU 24V DC 0.80A 19.20W Fixed Voltage
Image Representative of Range
MPN
PPL18U-240
China
View Full Product Range (9)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
7 in stock, despatched in 4 working days
The Phihong PPL18U-240 is a fixed voltage bench power supply providing 24 V DC at 0.80 A, with a total power output of 19.20 W. Designed by Phihong, this stabilised PSU is ideal for use as a mains adapter or power supply in various electronic applications. It is commonly used for powering small devices and in toy transformer setups.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 90 - 264V AC
Output Voltage 24V DC
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Output Current 800mA
Power Rating 19.20W
Cable Length 1.50m
Dimensions (L x W x H) 100 x 50 x 33 mm
Height 33mm
Input voltage (max.) 264V AC
Length 100mm
Max. output current 0.80A
Min. input voltage 90V AC
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Width 50mm