Omron D3V-16-3C5 Microswitch Snap Action SPST 250V AC 16A Panel Mount
Image Representative of Range
MPN
D3V-16-3C5
Order in multiples of 1
353 in stock, despatched in 4 working days
The Omron D3V-16-3C5 is a high-quality miniature basic switch designed for durability.
It features a single pole double throw (SPDT) configuration with a pin plunger actuator.
This switch is capable of handling a 16A current, making it suitable for various electronic applications.
Typical uses include household appliances, vending machines, and industrial controls.
Type Microswitch
Contact Configuration SPST
Switch Function Tappet
Current Rating (Amps) 16A
Voltage Rating - AC 250 VAC
Actuator Type Pin Plunger
Actuating Force 1.96N
Connection Type C CEE 7/16 plug 6.3mm
Contact AC Voltage 250V ac
Contact Type 1 maker
Engineering Part No D3V163C5
Engineering Series No D3V
Hazardous Area Certification No
IP Rating IP40
Maximum Operating Temperature 105°C
Mechanical Life 10000000Operations
Microswitch Type Miniature
Minimum Operating Temperature 25°C
Packaging Type Bag
Product Type Micro Switch
Series 3V
Standards/Approvals RoHS
Switch Contact Current 16A
Switch position 1 x Off/(On)
Switching Voltage 250V AC