Omron D3V-16-3C24 Microswitch 250V AC 16A SPST Momentary Plunger
Image Representative of Range
MPN
D3V-16-3C24
Order in multiples of 1
50 in stock, despatched in 4 working days
The Omron D3V-16-3C24 is a micro switch featuring a single pole double throw (SPDT) configuration.
It is rated for 16 amps at 125 volts, ensuring reliable electrical performance.
The switch has a pin plunger actuator, suitable for applications requiring precise actuation.
Typical uses include appliances, vending machines, and industrial controls.
Type Microswitch
Contact Configuration SPDT
Switch Function Tappet
Current Rating (Amps) 16A
Voltage Rating - AC 250 VAC
Actuator Type Pin Plunger
Actuating Force 0.98N
Connection Type C CEE 7/16 plug 4.8mm
Contact Type 1 maker
Engineering Part No D3V163C24
Engineering Series No D3V
Packaging Type Bag
Switch position 1 x Off/(On)
Switching Voltage 250V AC