Omron D3V-16-1C5 Microswitch 250V AC 16A SPDT Momentary Plunger Actuator
Image Representative of Range
MPN
D3V-16-1C5
Order in multiples of 1
40 in stock, despatched in 4 working days
The Omron D3V-16-1C5 microswitch is a reliable device that operates at 250 V AC with a current rating of 16 A. This miniature switch features a momentary action with On/(On) functionality, ideal for precise control in various applications. It is commonly used in household appliances, industrial equipment, and automotive controls.
Type Microswitch
Contact Configuration SPDT
Switch Function Tappet
Current Rating (Amps) 16A
Voltage Rating - AC 250 VAC
Actuator Type Pin Plunger
Actuating Force 1.96N
Connection Type C CEE 7/16 plug 6.3mm
Contact AC Voltage 250V ac
Contact DC Voltage 250V dc
Contact Type 1 change-over
Engineering Part No D3V161C5
Engineering Series No D3V
Hazardous Area Certification No
IP Rating IP40
Maximum Operating Temperature 105°C
Mechanical Life 10000000Operations
Microswitch Type Miniature
Minimum Operating Temperature 25°C
Operating Force 1.96N
Packaging Type Bag
Product Type Micro Switch
Series 3V
Standards/Approvals RoHS
Switch Contact Current 16A
Switch position 1 x On/(On)
Switching Voltage 250V AC