Mean Well XLG-75-L-AB LED driver 75W dimmable surge protection PFC.
MPN
XLG-75-L-AB
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
Mean Well's XLG-75-L-AB is a dimmable LED driver with a constant power output of 75 W, operating between 350 and 1050 mA and 53 to 107 V DC. Its key features include a 3-in-1 dimmer, an adjustable design, a PFC circuit, and surge protection, making it suitable for use on flammable surfaces and furniture. Typical applications for this product include powering LED strips and lighting systems that require reliable and
Type LED driver
Output Voltage 53V DC
Max Output Power 75W
Output Current 350mA
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 140 x 63 x 32 mm
Height 32mm
IP Rating IP67
Length 140mm
Max. output current 1050mA
Max. temperature +90°C
Min. temperature -40°C
Misc Attribute 1 Constant power
Misc Attribute 2 Pulsed
Number of Outputs 1
Protection Class I
Test mark CE, CB, MM, ENEC, UL
Weight 580g
Width 63mm