Mean Well XLG-75-24-A LED driver 74.4W 24V DC PFC Circuit Surge Protection
MPN
XLG-75-24-A
The Mean Well XLG-75-24-A is an LED driver delivering constant voltage and current, rated at 74.4 W, 1550 - 3100 mA, and 24 V DC, featuring surge protection and a PFC circuit. Approved for use on furniture and suitable for flammable surfaces, it is adjustable and designed for outdoor applications. Typical uses include powering LED strips and other LED installations.
Type LED driver
Output Voltage 24V DC
Max Output Power 74.4W
Output Current 1550mA
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 140 x 63 x 32 mm
Height 32mm
IP Rating IP67
Length 140mm
Max. output current 3100mA
Max. temperature +90°C
Min. temperature -40°C
Misc Attribute Pulsed
Weight 580g
Width 63mm