Mean Well XLG-75-12-A LED driver 60W 12V DC with PFC circuit surge protection
MPN
XLG-75-12-A
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well XLG-75-12-A LED driver provides constant voltage and current, delivering 60 W with a 12 V DC output. It features a PFC circuit, adjustable settings, surge protection, and overvoltage protection, making it suitable for outdoor use on flammable surfaces and approved for use on furniture. Typical applications include powering LED lighting systems such as LED strips and other similar installations.
Type LED driver
Output Voltage 12V DC
Max Output Power 60W
Output Current 2500mA
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 140 x 63 x 32 mm
Height 32mm
IP Rating IP67
Length 140mm
Max. output current 5000mA
Max. temperature +90°C
Min. temperature -40°C
Misc Attribute Pulsed
Number of Outputs 1
Protection Class I
Test mark CE, CB, MM, ENEC, UL
Weight 580g
Width 63mm