Mean Well SCW20C-05 SCW20 dc/dc converter 4A 20W 1 output DIP24
MPN
SCW20C-05
View Full Product Range (9)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched in 4 working days
The Mean Well SCW20C-05 is a DC/DC converter module with a single output supplying 4 A at 20 W. It is ideal for applications requiring reliable power conversion in electronic devices or systems. This converter ensures efficient voltage regulation and is suitable for use in industrial and communication equipment.
Output Voltage 5V DC
Input Voltage Range 75V DC
Power Rating 20W
Output Current 4A
Connection Pins
Dim (L x W x H) 31.8 x 20.3 x 12.2 mm
Efficiency (max.) 86%
Height 12.2mm
Insulation Voltage 1500V DC
Length 31.8mm
Max. output current 4A
Min. input voltage 36V DC
Number of Outputs 1
Operating temperature (max.) +80°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 20W
Weight 18.5g
Width 20.3mm