Mean Well SCW20B-12 SCW20 DC/DC converter 20W 1.666A 1 output PC DIP24
MPN
SCW20B-12
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well SCW20B-12 is a DC/DC converter module with a current rating of 1.666 A and a power output of 20 W, featuring a single output. This converter is ideal for use in applications requiring consistent direct current conversion and reliable performance. It is commonly employed in electronics where specific voltage levels need to be maintained, such as telecommunications or industrial systems.
Output Voltage 12V DC
Input Voltage Range 36V DC
Power Rating 20W
Output Current 1.67A
Connection Pins
Dim (L x W x H) 31.8 x 20.3 x 12.2 mm
Efficiency (max.) 87%
Height 12.2mm
Insulation Voltage 1500V DC
Length 31.8mm
Max. output current 1.666A
Min. input voltage 18V DC
Number of Outputs 1
Operating temperature (max.) +80°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 20W
Weight 18.5g
Width 20.3mm