Mean Well SCW20B-05 SCW20-series DC/DC converter 4A 20W 1 output 1pc
MPN
SCW20B-05
View Full Product Range (9)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well SCW20B-05 is a DC/DC converter module capable of delivering 4 A at 20 W, with a single output. It efficiently converts direct current to another voltage level, ideal for industrial and telecommunications applications. This module ensures reliable performance in its voltage and current rating tasks.
Output Voltage 5V DC
Input Voltage Range 36V DC
Power Rating 20W
Output Current 4A
Connection Pins
Dim (L x W x H) 31.8 x 20.3 x 12.2 mm
Efficiency (max.) 86%
Height 12.2mm
Insulation Voltage 1500V DC
Length 31.8mm
Max. output current 4A
Min. input voltage 18V DC
Number of Outputs 1
Operating temperature (max.) +80°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 20W
Weight 18.5g
Width 20.3mm